Zmarł wielki chilijski pisarz Luis Sepúlveda

Pisarz Luis Sepúlveda (Ovalle, Chile, 1949) zmarł w wieku 70 lat w Szpitalu Uniwersyteckim w Oviedo, gdzie pozostał przyjęty od końca lutego po zakontraktowaniu koronawirusa, efe został poinformowany o źródłach zbliżonych do autora.

Urodzony w Ovalle 1 października 1949 roku, osiągnął swój największy sukces literacki dzięki powieści „El viejo que leer novels de amor”, za którą zdobył nagrodę „Tigre Juan” w 1988 roku i za którą sprzedał się w 18 milionach egzemplarzy.

Po zamachu stanu z 11 września 1973 roku przeciwko rządowi Salvadora Allende, Sepúlveda został uwięziony na dwa i pół roku. W 1977 roku opuścił Chile i rozpoczął szeroką międzynarodową podróż przez Buenos Aires, Montevideo, Brazylię, Paragwaj, Boliwię, Peru i Ekwador, zanim osiadł w Hamburgu przez 14 lat.

Jego sielanka z Gijónem została skonsolidowana podczas jego regularnej obecności w Black Week, a w 1997 roku zamieszkał w mieście. Był dyrektorem od 1998 roku w mieście Jovellanos w Ibero-American Book Hall, inicjatywie mającej na celu promowanie pracy amerykańskich autorów.

Jego prace obejmują również „Historia białego wieloryba”, „Historia mewy i kota, który nauczył go latać”, „Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności”, „Historia psa zwanego lojalnym”, „Patagonia Express” i „Lampa Aladyna”.

Miłej podróży, Mistrzu.

Leave a comment